Rakip Analizi Nedir? Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Kurumsal Web Tasarım

Rakip analizi yapabilmek için başta yapmanız gereken “rakip analizi” kelimesini tam anlamıyla ne olduğunu iyi kavramak gerekir. Rakip analizini, rakiplerinizi tanımak ve onların projelerini göz önüne alarak zayıf ve güçlü taraflarını kendi bulunduğu sektörün içinde algılamak şeklinde düşünülebilir.

Rakip Analizi Nedir?

Rakip analizi, yapmış olduğunu markanızın satış departmanının kritik ve çok önemli yeridir. Yaptığınız analizler sonucunda şirketiniz tarafından sunulacak ürün veya araç nasıl özgün ve akıcı yapabileceğinizi öğreniniz. Hem de hedeflemiş olduğunuz mecrada aktif rol oynamayı başarmak için gerekli olan adımı en temel şekilde atmış olmalıyız.

Rakip analizini yapabilmek için potansiyel rakiplerinizi hedeflemeli, onların hizmet ve ürünlerini yakından incelemeniz ve bakmanız gerekmektedir. Bu incelemeler bakımından kazanç oranını, gelişim payını, pazarlama hedeflerini ve projelerini, önceki ve var olan taktiklerini göz önüne alarak markanın planlarını, güçlü ve zayıf taraflarını ortaya koymuş oluruz.

✔ Rakipleriniz kimlerdir?

✔ Rakiplerinizin hizmet ve ürünleri nelerdir?

✔ Rakiplerinizin bütçe payı ne durumdadır?

✔ Rakiplerinizin önceki taktik ve planları nelerdi?

✔ Rakibinizin şuan ki taktik ve planları nelerdir?

✔ Rakibiniz hangi kanallarla irtibata geçerek hizmet veya ürünlerini tanıtır?

✔ Rakipleriniz ücretli reklamlar kullanıyorlar mı?

✔ Rakiplerinizin (bir bir) zayıf ve güçlü tarafları nelerdir?

✔ Rakiplerinizin (bir bir) müşterilere sağladığı imkânlar nelerdir?

 

Bu gibi sorulara cevap bulabilen bütün rakip analizi farklı rakiplerine göre her zaman bir adım öndedirler. Rakipleriniz ne kadar büyük veya ne kadar küçük olursa olsun potansiyel olarak markanızın önüne geçme fırsatına sahiplerse onları görmezden gelmemeliyiz. Rakiplerinizi analiz edin, sizin markanızla rekabet içinde yaptıkları hizmet veya ürünlerin bir dokümanını yapın ve bunu yaparken potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekeceği hizmet veya ürünleri analiz etmeye çalışabilirsiniz. Tüm bunların dâhilinde hizmet veya ürünlerin detaylarını liste şeklinde kayıt yapın. Bunu ister Excel dosyası kullanarak, isterseniz kalem-kâğıt kullanarak da yapmak mümkündür.

 

 

 

.