XML Nedir ?

Kurumsal Web Tasarım

Günümüzde dijital teknoloji,  birçok kullanıcı için sosyal medya programları, online alışveriş ve oyunlardan oluşur. İnternet kullanıcıları,  kullanmış oldukları bu sitelerin arka planında nelerin işlediğinin farkında bile değillerdir. Bu nedenle, internet ortamı kusursuz bir şekilde düzenlenmiş bir ortam oluyor. Başta baktığınızda basit, kolay bir şey gibi gözükse de, internet sitelerinin arka planında karmaşık sistemler dönmekte, bu sistemler gelişmekte ve değişmektedir. Veri alışverişinde büyük güncellemeler yaparak insanlık tarihinde ciddi bir yükselmeye sebep olan internet, hala günümüzde de hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir.

Bu gelişmelerin en önemli noktalarından birini olan veri alışverişi olmaktadır. Başlangıçta el ile manuel ayarlanan ayarlara bağlı olduğu için zor bir şekilde gerçekleşen veri alışverişi için artık daha kolay ayarları olmaktadır. Yazılımcılar ve programcılar yapısından, ortada olduğu zamandan bu yana büyük kolaylıklar sağlar. Bunun sayesinde veri ortamında büyük olay yaratan XML teknolojisi bu yönde önemli bir yere sahip olmuştur.

XML ’in Özellikleri

XML, HTML diline benzer düzende, hiyerarşi temelli işaretleme dillerinden biridir. Fakat burada kullandığımız taglar (etiketler), HTML ’den ayrı olarak, manuel ile belirleniyor. Adlandırma konusunda yazılımcılara aynı seçenek geçerli değildir. Yine de bu, XML ’in doldurduğu boşluğu, yararlarını, yaptığı devrimi ortadan kaldırmamaktadır.

Hiyerarşik yapıdaki XML dilinde açtığınız taglari (etiketleri) kapatmalısınız. Oluşturduğunuz etiketlere özellikler atayarak işiniz daha da kolaylaşır.

 

 

 

.